Як вибрати слуховий апарат

Проблеми з адекватним сприйняттям і чуттям звуків можуть бути вродженими або набутими в результаті травм, перенесених захворювань, вікових змін. В кожному окремому випадку питання, як правильно вибрати слуховий апарат, стоїть дуже гостро. Цей медичний прилад не є зручним пристроєм, що обирають виходячи з особистих побажань. Адже за умови необдуманого вибору він може виявитися неефективним і не зможе допомогти вирішити проблему з глухотою чи туговухістю.

Види слухових апаратів

Залежно від використовуваної технології перетворення звукових хвиль існують пристрої:

  1. Аналогові. Моделі, винайдені першими, використовують в роботі методику перетворення хвилі в електричний імпульс. У вусі він посилюється динаміками приладу і дозволяє поліпшити чутність. Аналоговий дорослий або дитячий слуховий апарат ціна якого досить бюджетна, привабливий для споживача. Однак необхідно враховувати, що високу якість звуку і його відтінків з ним отримати неможливо.
  2. Цифрові. Більш сучасні просунуті пристрої, в яких хвиля перетвориться в код, що складається з послідовності чисел. Потім вбудованою програмою відбувається перетворення коду в адаптовану для користувача форму. В результаті звук сприймається не як імпульс, а у вигляді хвилі. Цифрові пристрої можуть мати від 1-до 12-ти каналів. Чим їх більше, тим краще якість передачі. Приймаючи рішення, який слуховий апарат краще, перевагу варто віддати приладам цього типу, хоча їх вартість вище аналогових.

За способом розміщення цифрові моделі розрізняються на три категорії:

  • завушні. Тут основна частина приладу з процесором і механізмом налаштування розташовується за вушною раковиною. Через звукопровідну трубку вона з’єднується з вкладишем, фіксується в проході. Ці моделі відрізняються максимальною потужністю і розширеним функціоналом, тому рекомендуються людям з серйозними патологіями;
  • внутрівушні. Щоб визначити, який слуховий апарат краще вибрати, необхідно зробити індивідуальний зліпок. Він повністю враховує анатомічні особливості вушної раковини і проходу, так як вставляється в них, як бездротовий навушник;
  • внутрішньоканальні. Максимально компактні моделі, також виготовляються індивідуально під конкретного пацієнта. Вони практично непомітні, розміщуються всередині вушного каналу в безпосередній близькості до барабанної перетинки.

Як визначити, який слуховий апарат потрібен

У цьому питанні необхідно спиратися виключно на думку медичного фахівця вузького профілю – лікаря-сурдолога. Сучасна апаратура передбачає комплексне обстеження з виявленням причини зниження слуху для максимально точного діагнозу і підбору оптимального за технічними характеристиками пристрою.

В ході обстежень визначається:

  • ступінь втрати чутливості органами і рівень чутності у пацієнта;
  • діапазон частот, який вловлюється найгірше. Для цього на спеціальному обладнанні робиться аудіометрія.

Крім того, слухові апарати для літніх людей, дорослих або дітей підбираються залежно від способу життя, загального стану пацієнта, наявності у нього супутніх захворювань. Особисті уподобання в плані ціни, зручності також необхідно враховувати.

Як вибрати слуховий апарат літній людині

Вікові пацієнти – це категорія, яка потребує особливо уважного ставлення. Для таких людей важлива не тільки ефективність пристрою, але і зручність експлуатації, техобслуговування. Тому найчастіше їм призначаються цифрові завушні прилади, які можна швидко і правильно розмістити в вусі. Крім того, вони дієві у разі наявності значних порушень сприйняття звуків.

Важливий етап слухопротезування – адаптація до нового способу життя. Тому людині, яка підбирає слуховий апарат для бабусі, або самій пацієнтці даються роз’яснення, що перший час можливі дискомфортні відчуття, пов’язані з різкими звуками, перешкодами, шумами. Ці сигнали необхідно фіксувати, щоб в наступне відвідування лікаря провести корекцію налаштувань приладу.

Як підібрати слуховий апарат дитині

Пацієнти з вродженими або набутими в ранньому віці патологіями потребують не тільки відновлення пошкодженої функції за допомогою даного пристрою, але грамотної соціальної адаптації, формування правильної вимови. Це можливо тільки за умови підбору дійсно ефективного приладу.

Тому розбираючись, який слуховий апарат краще для дитини, фахівець швидше за все порекомендує цифрову багатоканальну модель, яка дозволить чути весь діапазон, доступний здоровій людині. Це дасть можливість правильно розвинути мовленнєві навички, які визначать здатність до нормальної комунікації.

Також на стадії адаптації до нового способу життя батькам дитини не варто нехтувати послугами сурдопедагогів, дефектологів, психологів, які додатково допоможуть і нададуть професійну допомогу.

Ціни на слухові апарати в Україні

Сучасний ринок медичної техніки пропонує широке різноманіття моделей зарубіжних і вітчизняних виробників, що часто ускладнює процес вибору. Умовно весь асортимент можна розділити на кілька цінових категорій:

  • 2-4 тис.грн. Найчастіше це аналоговий слуховий апарат для літньої людини ціна якого найбільш доступна. Він відрізняється мінімальним набором функцій і не дозволить чути весь спектр звуків через низьку якість настройки. Він підійде пацієнтам з незначними порушеннями слуху;
  • 4-8 тис.грн. Цифрові моделі з більш високим ступенем корекції і якістю передачі звукових хвиль. Забезпечують користувачу підвищений комфорт експлуатації, проте не зможуть стати вирішенням складної проблеми;
  • 8-15 тис.грн. Пристрої цифрового типу, що забезпечують можливість корекції сприйняття звуків практично до нормального стану навіть в запущених випадках. У даній ціновій категорії можна знайти підходящі якісні слухові апарати для переважної більшості пацієнтів різного віку і способу життя;
  • від 15 тис. грн. Моделі преміум-класу, що забезпечують передачу всього спектру звукових хвиль і можливість індивідуальної настройки під практично будь-які потреби. Застосовуються для особливо складних випадків, коли рівень чутності наближається до мінімального. Також призначаються самим маленьким пацієнтам, яким необхідно вчасно сформувати правильну мову.

Де купувати слуховий апарат?

У наш час розвитку інформаційних технологій купити пристрій для корекції звукосприйняття можна на сотнях сайтів. Іноді їх ціна мінімальна і становить менше 1000 гривень. У цій ситуації варто насторожитися, тому що така вартість відрізняє неякісний товар, який не має медичних показань, а просто збільшує силу хвиль. Підроблений слуховий апарат для літньої людини або дитини може призвести до негативних наслідків в майбутньому у вигляді ускладненого перебігу хвороби і погіршення функції аж до глухоти.

Тому при здійсненні покупки хоч через сайт, хоч в магазині необхідно поцікавитися наявністю наступних документів:

  • сертифікатом, техпаспортом, гарантійним талоном на прилад, що купується;
  • ліцензією торгової точки на можливість реалізації медтехніки;
  • дипломом, який підтверджує кваліфікацію продавця (провізор, фармацевт, лікар).

Найкращим місцем, де допоможуть підібрати слуховий апарат, є медичний заклад (клініка, центр, державна лікарня). Там приймають кваліфіковані, дипломовані лікарі-сурдологи, що спеціалізуються на проблемах подібного роду.

FAQ

Чи можна купити слуховий апарат без лікаря?

Придбати його можна, проте ефективність цього заходу знаходиться під великим питанням. Із таким завданням, як правильно підібрати слуховий апарат, може впоратися тільки медичний фахівець відповідного профілю (лікар-сурдолог). Він проведе необхідні обстеження, після чого пропише прилад з оптимальними характеристиками.

Чим шкідливі слухові апарати?

Негативно позначитися на рівні чутності можуть тільки підсилювачі звуку, які не є медичними приладами. За умови отримання професійної консультації і налаштування слухові апарати для літніх людей або дітей не можуть мати негативний вплив. Навпаки, вони покликані зробити життя людини більш комфортним і здоровим.

На яке вухо ставлять слуховий апарат?

Оптимальним і найбільш ефективним є бінауральне протезування, тобто установка приладів на обидва вуха. Тільки такий варіант дозволить досягти нормальної чутності, коли мова максимально розбірлива, людина може без проблем визначити джерело і напрямок звуку.

Cхожі матеріали

Що таке дальтонізм

Що таке дальтонізм

Що таке дальтонізм Знижена, часткова або повністю відсутня здатність розрізняти кольори, відтінки, тобто хвороба дальтонізму зустрічається приблизно у 8,5% населення планети. Вона не представляє загрози для життя або стану інших систем і органів. Однак впливає на...

Отит у дітей – діагностика і лікування

Отит у дітей - діагностика і лікування? Анатомічні особливості будови вуха дитини, а також недостатньо сформуваний імунітет стають причинами того, що отит у дітей є одним з найбільш поширених захворювань. За результатами різних досліджень він вражає органи слуху...

Причини погіршення зору

Причини погіршення зору Очі - це орган, через який людина отримує до 80% інформації про навколишній світ, тому втрата зору або навіть незначне погіршення помітно позначається на якості життя. Ігнорувати будь-які симптоми, пов'язані з порушенням функціонування цієї...