Київ, вул. Юлії Здановської, 71В

(050) 356-30-03

(044) 250-40-16

(073) 466-23-68

Записатися на прийом

Отит у дітей – діагностика і лікування?

Анатомічні особливості будови вуха дитини, а також недостатньо сформуваний імунітет стають причинами того, що отит у дітей є одним з найбільш поширених захворювань. За результатами різних досліджень він вражає органи слуху 70-90% малюків до 7-ми років. Це захворювання супроводжується запаленням певних відділів системи і залежно від місця дислокації буває 3-х типів:

  • зовнішній – пошкоджує вушну раковину і прохід;
  • середній – барабанну перетинку і порожнину навколо неї;
  • внутрішній – равлика, півкруглі канали, лабіринти.

За формою воно може бути гострим, що характеризується раптово виникли, яскраво вираженими симптомами, або хронічним, що виявляється періодично на тлі впливу негативних факторів: переохолодження, попадання рідини в слуховий канал, застуди і так далі При несвоєчасному лікуванні ускладнення отиту у дітей можуть бути досить серйозними: сепсис, менінгіт, пошкодження лицьового нерва, істотне погіршення або повна втрата слуху.

У зв’язку з цим важливо дуже уважно ставитися до будь-якої зміни в стані малюка, щоб не пропустити початок розвитку захворювання.

Симптоми отита

Основний прояв запалення – больовий синдром, дислокація якого залежить від типу захворювання. Зовнішня форма характеризується неприємними відчуттями при дотику до вушної раковини. Запалення середнього або внутрішнього вуха супроводжується сильними болями, ниючі або стріляють.

Незалежно від того, де розвивається отит, симптоми у дітей приблизно схожі:

  • підвищення температури до 37-38 С;
  • загальна слабкість, дратівливість, відсутність апетиту, обумовлені інтоксикацією;
  • виділення з вуха (сірчані, слизові, водянисті, гнійні);
  • зниження слуху.

Зовнішня форма додатково супроводжується почервонінням, набряком вушної раковини, її хворобливістю, лущенням шкірних покривів. Початкові больові симптоми змінюються відчуттям закладеності. Діагностувати середній отит у дитини можна по стріляє інтенсивного болю, який посилюється при будь-якому русі щелепою, жуванні, чханні, кашлі, ковтанні. Також в цьому випадку можливе запаморочення, порушення слуху або шум у вухах.

Для запалення внутрішнього типу характерно порушення рівноваги через ураження вестибулярного апарату, сильне запаморочення, яке може супроводжуватися нудотою, блювотою. Рівень слуху істотно знижується.

Причины развития отита у детей

 

 

Сучасна отоларингологія виділяє дві основні категорії факторів розвитку захворювання: загальні і місцеві. Збудником завжди виступають бактерії, віруси, грибкові організми, які проникають у вушний канал ззовні або з інших відділів організму, наприклад, носоглотки, ротової порожнини.

Загальні фактори, що провокують отит у дитини:

  1. Травми (пошкодження, подряпини) слухового проходу, барабанної перетинки, обумовлені попаданням сторонніх предметів, неправильної гігієною (глибока чистка ватяними паличками).
  2. Переохолодження, різкі перепади температур.
  3. Перенесені інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів (ГРВІ, скарлатина, кір, риніт, синусит та ін.), Що не вилікували до кінця.
  4. Родові травми, асфіксія новонародженого.
  5. Запальні захворювання матері під час вагітності або годування, що може викликати отит у грудничка.
  6. Алергічні реакції, що провокують набряк.
  7. Знижений імунітет на тлі хронічних хвороб, авітамінозу.

Місцеві фактори, зумовлені особливостями будови системи слуху малюка:

  • міксоїдна тканина, що вистилає порожнину середнього вуха у новонароджених, що служить сприятливим середовищем для розвитку бактерій;
  • коротка, широка без вигинів слухова труба, що не створює перешкод для проникнення інфекції з носоглотки.

Якщо зовнішній отит у дітей найчастіше виникає через вплив зовнішніх факторів, то середній і внутрішній є наслідком внутрішнього зараження, коли інфекція переноситься з кров’ю, лімфою, потрапляє з інших порожнин організму.

 Коли необхідно показатися до отоларинголога

Жоден з перерахованих вище симптомів не повинен залишитися без уваги батьків. Їх виявлення – причина для негайного звернення до фахівця, так як самолікування може призвести до непоправних наслідків аж до приглухуватості, втрати слуху.

Висококваліфіковані отоларингологи клініки Медицентр максимально швидко визначать причину і характер захворювання, застосувавши найсучасніші технології і апаратуру. Ми особливо уважно ставимося до наших маленьких пацієнтів, тому у нас працюють лікарі вузького профілю, котрі розуміються на симптомах отиту у дітей, особливості будови їх організму. Вони вміють налагодити індивідуальний контакт з малюком, застосовують щадні методики лікування, які підходять для незміцнілого імунітету.

Діагностика отита

Перш за все проводиться детальне опитування батьків хворого з метою виявлення симптоматики, способу зараження інфекцією. Клініка Медицентр оснащена за останнім словом техніки всім необхідним обладнанням, інструментами для безпомилкового визначення специфіки хвороби. Для діагностики запалення застосовуються такі методи:

  1. Отоскопія. Найбільш поширений спосіб огляду, що передбачає використання спеціального компактного апарату з підсвічуванням для візуального визначення стану покривів слухового проходу, барабанної перетинки.
  2. Аудіометрія. З огляду на, що при отиті у дитини симптоми часто виявляються зниженням слуху, визначення його гостроти допомагає діагностувати ступінь серйозності захворювання.
  3. Ендоскопія. Передбачає введення в вушний канал апарату, який дозволяє розглянути стан органу зі збільшенням і відображенням на підключеному екрані.
  4. Лабораторні дослідження. Загальний аналіз сечі, крові, бактеріологічний аналіз посіву з слухового каналу дозволяє визначити вид бактерії або вірусу-збудника.
  5. Комп’ютерна томографія. Може знадобитися, коли виявлена ​​гнійна форма захворювання і потрібно оцінити стан скроневої кістки, ступінь її ураження.

Лікування

Якщо діагностовано отит у дитини, лікування зазвичай носить комплексний характер і направлено на боротьбу зі збудником, полегшення симптомів, перебігу хвороби і подальше відновлення. У клініці Медицентр воно найчастіше включає консервативні методи:

  • антибіотикотерапію. Призначення даних препаратів необхідно при виявленні бактерій-збудників після аналізу посівів з вуха;
  • прийом антигістамінних препаратів для зняття набряклості вушної раковини, слухового проходу;
  • застосування крапель, що нейтралізують больовий синдром, що мають протизапальний ефект;
  • прийом жарознижуючих при наявності підвищеної температури (понад +38 С).

В особливо складних випадках, наприклад, коли діагностовано гнійний отит у дитини, потрібно хірургічне втручання. Найчастіше застосовується шунтування барабанної перетинки, яке дозволяє швидко видалити гній з порожнини середнього вуха, істотно знизивши тим самим больові відчуття.

Не менш ефективно після зняття гострих симптомів фізіотерапія: електрофорез, лазеротерапія тощо, що сприяє остаточного відновлення пацієнта. Для проведення всіх перерахованих вище процедур в нашій клініці є все необхідне обладнання, на якому працюють дійсно професійні досвідчені фахівці.

Профілактика отита у дітей

Зрозуміло, запобігання захворюванню – набагато більш простий спосіб підтримки здоров’я, ніж терапія або хірургічне втручання після виявлення захворювання. Найчастіше лікування при отиті у дітей передбачає одночасно профілактику його повторної появи. Однак дотримання простих правил допоможе істотно знизити ризик його виникнення в принципі:

  1. Зміцнення імунітету, що припускає збалансоване харчування, прийом вітамінів після консультації з фахівцем, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, гімнастика і т.д.
  2. Правильна гігієна. Застосування ватних паличок з обмежувачами, які не дозволять ввести їх глибоко в слуховий канал. Регулярні (1 раз тиждень) гігієнічні процедури очищення вушної раковини.
  3. Своєчасне лікування захворювань верхніх дихальних шляхів. Це дозволить уникнути розвитку ускладнень.

Найголовніше при виявленні симптомів отиту у дітей – не затягувати зі зверненням до лікаря, так як початкова стадія може швидко перерости в серйозну проблему. Клініка Медицентр працює 7 днів на тиждень для того, щоб наші лікарі мали можливість надати негайну кваліфіковану допомогу, поборів захворювання в зародку.