Що таке дальтонізм

Знижена, часткова або повністю відсутня здатність розрізняти кольори, відтінки, тобто хвороба дальтонізму зустрічається приблизно у 8,5% населення планети. Вона не представляє загрози для життя або стану інших систем і органів. Однак впливає на якість життя в цілому, так як не дозволяє в повній мірі сприймати навколишній світ, а також може доставляти незручності в плані орієнтації, наприклад, при переході через дорогу по світлофору.

Болезнь дальтонизма

Ця проблема може виникнути через неправильне функціонування сітківки ока. Її фоторецептори (колбочки), що містять пігменти базових квітів (червоного, синього, жовтого) і відповідають за перетворення світлового променя в зоровий сигнал, або відсутні, або розвинені погано. Тобто дальтонізм – це захворювання, при якому людина не сприймає відтінки з однієї, двох або всіх трьох палітр, замінюються в свідомості на сірий колір.

Види дальтонізма

Залежно від особливостей сприйняття виділяють 3 типи захворювання:

  1. Діхромазія, при якій людина не розрізняє відтінки якого-небудь одного базового кольору.
  2. Монохромазія. В цьому випадку неправильно функціонують дві колбочки, і хворий нормально бачить тільки один колір.
  3. Ахромазія. Найбільш важка форма захворювання, при якій світ бачиться виключно в чорно-білій гамі.

Крім того, виділяють види дальтонізму в залежності від того, який колір не сприймається сітківкою:

  • протаномалія. Відтінки червоного замінюються на коричневі або темно-зелені;
  • дейтераномалія. Зелений бачиться як жовтий, оранжевий;
  • трітаномалія. Синьо-фіолетова палітра сприймається зеленої або червоної.

Симптоми дальтонізма

Ключова ознака захворювання – нездатність правильно розрізняти кольори. Деякі форми можуть супроводжуватися додатковими симптомами. Наприклад, трітанопіческая діхромазія супроводжується курячою сліпотою, тобто нездатністю бачити в сутінках. Монохромазія провокує розвиток світлочутливості. Однак найчастіше хвороба ніяк себе додатково не проявляє.
Тому виявити ознаки дальтонізму, особливо у дитини складно. При вродженої формі він в принципі не може охарактеризувати колір, тому що не розуміє, що це таке. У цьому випадку застосовуються спеціальні методики: вивчення сприйняття предметів різних відтінків, робота з таблицями, малюнками. Професійний дитячий офтальмолог в Києві зможе після проведення ряду цих досліджень виявити не тільки вид, але і ступінь тяжкості захворювання.
Батьки також повинні знати, як виявляється дальтонізм у дитини. Для цього варто звернути увагу на його малюнки. Якщо малюк малює червоне листя на деревах або зелене сонце – це сигнал, який свідчить про те, що необхідно звернутися до фахівця. До 3 років це захворювання в принципі не діагностується, так як зорова система ще знаходиться в стадії формування.

Хто хворіє дальтонізмом

Генетичні особливості людини визначають переважно чоловічу природу захворювання. На 1000 жителів планети лише 1-2 жінки і близько 80 чоловіків страждають від часткової або повної колірної сліпоти. Те що дальтонізм у жінок зустрічається рідко, визначається наявністю Х-хромосоми, яка блокує розвиток хвороби. У групі ризику опиняються лише ті дівчатка, у яких обоє батьків дальтоніки. У хлопчиків передача у спадщину можлива і від батька, і від матері.                          

Причини дальтонізму

Виявляють вроджену і придбану форму. У першому випадку причина криється в «невдалої» спадковості, коли проблема є сімейною, і що таке дальтонізм не з чуток знають багато близькі родичі хворого. Це найбільш поширена клінічна картина.

Придбана форма, з якою офтальмологи стикаються набагато рідше, розвивається в результаті впливу ряду факторів:

  • вікові вимірювання кришталика, що спровокували помутніння. Найчастіше вони супроводжуються погіршенням зору;
  • різні травми очей, що викликали пошкодження зорового нерва, сітківки;
  • нейродегенеративні захворювання (Альцгеймера, Паркінсона, Піка, деменція і т.д.);
  • пошкодження потиличної частки мозку в результаті травми, крововиливу, тиску пухлини;
  • індивідуальна реакція на будь-які препарати, а також інтоксикація.

Чи можна вилікувати дальтонізм

У разі виявлення вродженої патології мова йде скоріше про корекцію. Питанням, як вилікувати дальтонізм, переданий у спадок, до сих пір задаються вчені і медики, однак методики повного позбавлення від проблеми не існує. Підкоригувати колірну сліпоту можна за допомогою спеціальних окулярів або контактних лінз. Вони мають покриття, яке в деякій мірі вирівнює сприйняття відтінків, наближаючи його до нормального.

У цьому питанні хворому допоможе професійна клініка офтальмології, фахівці якої зможуть підібрати оптимальний варіант очок або лінз індивідуально для пацієнта.

Придбана форма може бути повністю вилікувана, це залежить від причини її виникнення. Якщо відхилення стало результатом травми, а також глаукоми, катаракти, в більшості випадків зможе допомогти хірургічне втручання. У деяких випадках достатньо скасувати прийом препарату, який викликає специфічну реакцію.

Якщо порушення сприйняття кольору пов’язано з плином іншого захворювання, необхідно повідомити про його наявності лікаря. Він визначить, як лікувати дальтонізм і запобігти появі проблеми в майбутньому.

Профілактика

Заходів щодо запобігання виникненню вродженої форми не існує. Сім’ям, в роду яких зустрічалося це захворювання, рекомендовано відвідати генетика на стадії планування народження дитини. Дослідження ДНК батьків допоможе визначити рівень ризику виникнення патології.

Якщо мова йде про придбаної формі, то профілактикою є усунення причини дальтонізму. Пацієнти, які страждають на цукровий діабет, прогресуючої катарактою, повинні проходити обстеження у офтальмолога не менше 2 разів рік, що дозволить йому вчасно виявити розвиток ускладнень.

Похожие материалы

Як вибрати слуховий апарат

Як вибрати слуховий апарат

Як вибрати слуховий апарат Проблеми з адекватним сприйняттям і чуттям звуків можуть бути вродженими або набутими в результаті травм, перенесених захворювань, вікових змін. В кожному окремому випадку питання, як правильно вибрати слуховий апарат, стоїть дуже гостро....

Отит у дітей – діагностика і лікування

Отит у дітей - діагностика і лікування? Анатомічні особливості будови вуха дитини, а також недостатньо сформуваний імунітет стають причинами того, що отит у дітей є одним з найбільш поширених захворювань. За результатами різних досліджень він вражає органи слуху...

Причини погіршення зору

Причини погіршення зору Очі - це орган, через який людина отримує до 80% інформації про навколишній світ, тому втрата зору або навіть незначне погіршення помітно позначається на якості життя. Ігнорувати будь-які симптоми, пов'язані з порушенням функціонування цієї...