Захворювання рогівки ока

Запалення рогівки може бути викликано травмами, попаданням сторонніх тіл або бути наслідком захворювань органу. Запущений запальний процес може призвести до незворотних наслідків, коли єдиним ефективним лікуванням буде пересадка нової рогової оболонки від донора.
Кератит
Кератит ока – це захворювання безпосередньо його рогової оболонки, що проявляється видимим почервонінням всього органу. Хворий відчуває біль і судорожне скорочення кругового м’яза, відчуває непереносимість до яскравого світла. Також для даного захворювання характерно сльозотеча.
Захворюванню можуть передувати мікротравми і подряпини рогівки, свою роль має загальний стан імунної системи. Характер розвитку і тяжкість всього патологічного процесу багато в чому визначається місцевим і загальним імунітетом людського організму на початковій стадії захворювання.
Рогівка ока може бути вражена як вірусним, так і бактеріальним кератитом. Збудником першого є аденовіруси та віруси герпесу, а для другого характерні збудники туберкульозу, сифілісу або синьогнійної палички. Першопричиною ураження може бути хімічне або термічне пошкодження, алергії, порушення в обміні речовин, хронічні хвороби.
Окремо виділяють кератит, який розвивається після використання контактних лінз. Причиною для розвитку хвороби також може стати внутриглазная операція або неправильне лікування.
Захворювання рогівки вимагають серйозного підходу і надання негайної медичної допомоги. Ігнорування запалення може привести до спайок в місці зіниці і появі більма. Якщо ж ця інфекція потрапить всередину органу, то може розвинутися виразка рогової оболонки.
Етіологія і класифікація
Щоб зрозуміти причину пошкодження рогівки ока, необхідно визначити інфекцію і шлях її потрапляння на саму оболонку. Крім бактеріальних і вірусних інфекцій бувають ще грибкові та паразитарні. У рідкісних випадках причиною запалення може стати навіть дефіцит вітаміну А в організмі.
Якщо запалення рогівки було викликано тривалим носінням лінз або стало наслідком неправильного догляду за ними, це теж має велике значення в плануванні індивідуального лікування. Тип інфекції, причина і джерело захворювання відіграють важливу роль для роботи з пацієнтом.
Що стосується глибини ураження, то розділяють:
- крайову;
- глибоку;
- поверхневу;
- Інтрастромальний (найбільш глибоке поширення вірусу).
Симптоми
Якщо ви підозрюєте пошкодження рогівки, симптоми можна визначити неозброєним поглядом. Однак в кожному випадку потрібна індивідуальна консультація офтальмолога для постановки точного діагнозу і планування лікування. Звернути увагу в першу чергу потрібно на такі прояви:
- Почервоніння;
- Сльозотеча;
- Почуття сухості;
- Різь, «пісок» і біль;
- Мимовільне закриття повік;
- Відчуття сторонніх предметів в оці;
- Непереносимість сонячного і штучного світла.
В окремих випадках можливі набряки навколо очей, свербіж, гнійні виділення і печіння. Якщо у пацієнта спостерігаються описані вище прояви, то йому необхідна професійна діагностика в кабінеті офтальмолога.
Діагностика
Етіологічна форма і діагноз хвороби встановлюються на підставі детального аналізу даних анамнезу. При симптомах кератиту ключова методика діагностики – біомікроскопія очі. Ця процедура дозволяє дізнатися розміри і характер ураження, виявити його ще на ранніх стадіях.
Біомікроскопія рогівки – метод безконтактного аналізу структури органу оптичним приладом. Ураження епітелію рогівки добре видно після введення краплею розчину флюоресцеіна.
Велике значення в діагностиці має глибина локалізації інфільтрату, вона встановлюється за допомогою біомікроскопії або ж методикою бічного освітлення. У випадках, коли є підозри на гнійне ураження, для пацієнта призначається бактеріоскопічне дослідження.
Діагноз хвороби рогівки ока ставиться на підставі властивих симптомів. Наприклад, поверхневому кератиту характерний дефект в безпосередньо поверхневих шарах рогової оболонки з набряком біля самого ушкодження. Глибокому кератиту навпаки властиво поразку у внутрішніх шарах.
Як наслідок мікротравми рогівки можливе утворення гнійної виразки. У місці поразки з’являється біле ущільнення, яке після збільшується і, при відповідних умовах, рогова оболонка може зруйнуватися, а інфекція проникне всередину очі. У більшості випадків цей процес поступово зупиняється і на місці виразки з’являється більмо.
Лікування гнійної виразки рогівки передбачає прописування антибіотиків і враховується чутливість мікроорганізмів, що викликали запалення. Застосовуються як лазерні, так і хірургічні методики. Повзуча виразка рогової оболонки зазвичай утворюється після поверхневих мікротравм чужорідними тілами. У рогівки ока захворювання часто виявляються, як наслідок небезпечного виконання будівельних і монтажних робіт.
Виразка рогової оболонки, як правило, вимагає більш специфічною терапії. Ні в якому разі не можна недооцінювати небезпеку цього захворювання і терміновість лікування. Відсутність правильної і індивідуальної терапії може послужити причиною значного зниження якості зору або навіть втрати очі.
Лікування
Лікування рогівки пацієнта може бути призначено як медикаментозним, так і хірургічним методом. Назвати чіткі терміни лікування без діагностики і визначення етіологічної форми захворювання неможливо. У тих випадках, коли рогівка не деформована через хворобу або травми, відновлення може зайняти всього декілька тижнів. Що стосується особливо серйозних випадків, то для лікування хворих обов’язкова госпіталізація і хірургія.
Пацієнтам з поверхневими формами призначаються антисептичні краплі і препарати, що стимулюють регенерацію рогівки. Лікування кератиту глибокої і інтрастромальний форм проходить на стаціонарі. При розумінні етіології спочатку лікують ту хворобу, яка стала першопричиною кератиту.
При бактеріальному кератиті і виразці рогівки призначається курс антибіотиків (мазі) широкого спектра дії. Відповідні антибіотики визначаються для пацієнта після посіву мікрофлори з метою з’ясування чутливості кон’юнктивальної порожнини до різного типу препаратів.
Коли планується для рогівки ока лікування, то прогнози ставлять, залежно від перебігу інфільтрату, етіології і характеру захворювання, його локалізації. Зазвичай поверхневі ущільнення розсмоктуються до кінця або залишають легкі помутніння. У випадках глибоких і виразкових кератитів можлива поява більш сильних помутнінь і погіршення гостроти зору.
Щоб домогтися найкращого результату в лікуванні, дуже важливо своєчасно виявити і правильно діагностувати хворобу. На основі грамотної діагностики можна призначити ефективне лікування!
Профілактика та висновки
Запальні захворювання рогової оболонки зустрічаються в близько 0,5% випадків і як наслідок помутнінь, в переважній своїй більшості, вони завершуються погіршенням гостроти зору. Радикальний ознака кератиту – це запальний інфільтрат різних форм і розмірів в роговій оболонці.
Суть профілактики захворювання полягає в попередженні мікротравм рогової оболонки. Це стосується процесів виконання робіт з металом або деревом (різка електроінструментом, електрозварювання). У роботі з хімікатами і при обробці витратних матеріалів важливо використовувати захисні окуляри. Що стосується носіння лінз, то важливо дотримуватися правила їх використання.
Доктора стверджують, що нерідкі випадки прояву кератиту і у дітей. В якості головної причини вони називають недотримання норм гігієни. До очей не можна торкатися брудними руками і дуже важливо берегти їх від травм. Небезпечно ігнорувати простудні захворювання та алергію, запальні процеси будь-якого характеру. Якщо виявлені симптоми запалення рогівки ока, необхідно негайно звернутися до офтальмолога для консультації.
Симптоми захворювання рогівки – це сигнал тривоги і привід для термінового звернення до фахівця в галузі офтальмології. Пізніше початок лікування погіршує прогноз і знижує ефективність терапії. Важливо звернутися в сучасну клініку з передовим діагностичним обладнанням.
Консультація офтальмолога не відніме багато часу і ви зможете отримати відповіді на будь-які питання. Записатися на прийом можна, вибравши відповідну дату і найбільш зручний для Вас час!
Похожие материалы
Як вибрати слуховий апарат
Як вибрати слуховий апарат Проблеми з адекватним сприйняттям і чуттям звуків можуть бути вродженими або набутими в результаті травм, перенесених захворювань, вікових змін. В кожному окремому випадку питання, як правильно вибрати слуховий апарат, стоїть дуже гостро....
Що таке дальтонізм
Що таке дальтонізм Знижена, часткова або повністю відсутня здатність розрізняти кольори, відтінки, тобто хвороба дальтонізму зустрічається приблизно у 8,5% населення планети. Вона не представляє загрози для життя або стану інших систем і органів. Однак впливає на...
Отит у дітей – діагностика і лікування
Отит у дітей - діагностика і лікування? Анатомічні особливості будови вуха дитини, а також недостатньо сформуваний імунітет стають причинами того, що отит у дітей є одним з найбільш поширених захворювань. За результатами різних досліджень він вражає органи слуху...