Травматичний перелом лобного синуса

Лобова кістка є однією з найбільш міцних кісток черепа, але в той же час має «слабке місце». Лобовий синус (фронтальна пазуха) – парна повітроносних порожнину, що залягає в передньонижні відділи лобової кістки. Пазуха вистелена слизовою оболонкою і з’єднується носовою порожниною.

Причини переломів лобного синуса

Причинами переломів лобного синуса є дорожньо-транспортні пригоди, спортивні травми, а також побутовий і кримінальний травматизм. Найчастіше зустрічаються комбіновані переломи передньої, задньої стінок, які становлять близько 67% пошкоджень лобової пазухи. Ізольовані переломи передньої стінки складають приблизно 33%. Ізольовані травми задньої стінки зустрічаються вкрай рідко. Переломи лобного синуса складають всього 5-15% всіх переломів верхніх відділів лицьового скелета і як правило, компресійний характер і супроводжуються зміщенням кісткових уламків в просвіт пазухи.

Стінки лобного синуса мають різну товщину, але найбільш тонкою є його нижня стінка, яка бере участь в утворенні верхньої стінки очниці.

Пазуха має чотири стінки:

  • передню (лицьову)
  • задню, що межує з передньою черепною ямкою;
  • нижню, яка є верхньою стінкою орбіти а також межує з гратчастої кісткою і порожниною носа;
  • внутрішню (перегородку), яка в нижньому відділі зазвичай стоїть по середній лінії, а вгорі може відхилятися в сторони.

З якими скаргами звертаються пацієнти

Основними скаргами при переломах лобного синуса є:

  • Головний біль
  • Кровотеча з носової порожнини
  • Оніміння надбрівної ділянки
  • Естетичний недолік
  • Окорухові порушення (при пошкодженні нижньої стінки лобної синуса)

Встановлюємо діагноз

Фундаментом в постановці діагнозу є дані клінічного обстеження і результати мультиспіральної комп’ютерної томографії, які дозволяють найбільш точно візуалізувати ділянку перелому і дають можливість спланувати обсяг оперативного втручання, вид і розстановка накісткового фіксатор.

Наслідки травм лобного синуса проявляються не тільки в деформації особи, але і в розвитку таких ускладнень як посттравматичний фронтит, остеомієліт лобової кістки, запальні процеси в орбіті і носової порожнини.

Як лікуємо

Хірургічне лікування застосовують не тільки для усунення косметичного дефекту при переломах передньої стінки лобової пазухи, а й відновлення фізіологічної функції травмованого синуса.

Залежно від характеру і терміну травми вибирають види оперативного доступу (вінцевий, маскувальний (через ділянку брів), за існуючими рубців). Оперативне лікування переломів лобових синусів здійснюється шляхом репозиції кісткових уламків і їх фіксації за допомогою титанових накістковий мініпластин різноманітної форми і гвинтів. Для реконструкції дефектів передньої стінки лобної синуса також використовують титанову сітку, за допомогою якої вдається відновити втрачений рельєф лобної ділянки або індивідуалізовані імплантати.

Наші фахівці:

Копчак Андрій Володимирович

Копчак Андрій Володимирович

Хірург-стоматолог

Воллер Маргарита Вікторівна

Воллер Маргарита Вікторівна

Хирург-стоматолог

Записатися на консультацію

Ви можете записатися на консультацію до потрібного фахівця, залишивши свої контактні дані у формі нижче. Максимальний термін обробки заявки – 30 хв.