Причини погіршення зору

Очі – це орган, через який людина отримує до 80% інформації про навколишній світ, тому втрата зору або навіть незначне погіршення помітно позначається на якості життя. Ігнорувати будь-які симптоми, пов’язані з порушенням функціонування цієї системи, неприпустимо, тому що вони можуть спричинити незворотні процеси. Офтальмологія, на щастя, не стоїть на місці, і може допомогти частково або повністю відновити втрачену функцію в більшості випадків. Однак, щоб не вдаватися до методів лікування, які вимагають серйозного втручання, варто розібратися в факторах, які впливають на діяльність зорової системи з метою запобігання проблем в майбутньому.

Причини погіршення зору у дорослих

 • Зловживання гаджетами (смартфонами, планшетами, ноутбуками і т.д.) Одна з основних проблем при визначенні причини погіршення зору. Випромінювання синього спектра, що виходить від екрану, провокує вивільнення вільних радикалів, що ушкоджують структуру сітківки ока. Крім того, кришталик налаштовується на фокусування на одноу і ту же відстань, в результаті чого втрачає еластичність. Яскраві неприродні кольори дратують і надмірно стомлюють мозок і зорову систему.
 • Сухість очей. Також пов’язана з гаджетами. Зосереджуючись на грі, перегляді відео, картинок, людина моргає рідше. Через це слізна плівка, що захищає очей, розривається, що може послужити причиною падіння зору.
 • Неправильне освітлення. Як надлишок, так і недолік світла може негативно вплинути на очі, так як їм доводиться функціонувати в режимі постійного перенапруження.
  Незбалансоване харчування. Особливо позначається нестача вітамінів A, C, D, E.
 • Шкідливі звички. Вміщені в тютюнових виробах, алкоголі, наркотиках токсини поступово, але неухильно руйнують нервову систему, приймаючу сигнали від зорової, а також погіршують кровопостачання кришталика і сітківки.
 • Неправильна постава. Якщо падає зір причини можуть бути неочевидні. Неприродне положення хребта порушує функцію кровопостачання мозку. В результаті погіршується зв’язок, швидкість передачі сигналу від нього до зорової системі.
 • Стреси, перевтома. Постійне перебування в стані напруги, тиску, недосип несуть розлад в роботу всього організму, і перш за все позначаються на нервовій системі і очах.
 • Травми. Опіки, пошкодження сторонніми предметами вимагає негайного звернення до лікаря. У деяких випадках вони тягнуть за собою погіршення зорової функції.
  Вікові зміни. Найчастіше падає зір після 40 років через зменшення вмісту пігменту родопсину в сітківці ока, а також в результаті зниження еластичності кришталика.

Також погіршення сприйняття картинки може відбуватися після вагітності і пологів, травм черепа, перенесених інфекційних захворювань, крововиливів, інших патологій.

Що робити, якщо зір стрімко падає?

Зазвичай погіршення зору відбувається поступово, що дозволяє мозку підлаштуватися під зміни, зробивши їх максимально непомітними для людини. Однак коли погіршення функції трапляється різко, це викликає сильний дискомфорт. У більшості випадків розмитість картинки пов’язана з перенавантаження на зоровий апарат, яка є наслідком тривалої роботи за комп’ютером, тривалого читання або перегляду фільмів. У цьому випадку досить відпочити, щоб функція відновилася.

Але якщо зниження гостроти зору супроводжується додатковими симптомами, які не проходять після повноцінного відпочинку, це привід для того, щоб звернутися до фахівця. Серед них варто виділити:

 • відчуття піску, різь, біль в очах;
 • порушення або зміна сприйняття кольорів, відтінків;
 • зниження огляду;
 • зниження зору в сутінках;
 • пелена, плями, іскри, зірочки перед очима;
 • почервоніння, сльозоточивість;
 • двоїння.

Іноді ці симптоми доповнюються неприємними відчуттями іншого характеру: головними болями, слабкістю, шумом у вухах, нудотою, слабкістю, жаром і т.д. Це свідчить про те, що причину того, чому погіршується зір, варто шукати в інших системах організму.

У будь-якому випадку, якщо сталося раптове погіршення стану, консультація лікаря офтальмолога необхідна. Після огляду і опитування він проведе діагностику на спеціальній апаратурі  або пропише лікування, чи направить до іншого фахівця. Сучасна медицина передбачає як консервативні, так і хірургічні методи корекції, відновлення зорової функції.

У першому випадку це прийом лікарських препаратів, вітамінів, різні види масажів, стимуляція на апаратах, носіння лінз і окулярів. Хірургічне втручання включає застосування малотравматичних методик: лазерну корекцію, установку імплантів, термічну або радіокоагуляціі і т.д.

Як запобігти погіршенню зору?

Чим шукати причини поганого зору і проходити курси лікування, варто заздалегідь подбати про здоров’я даної системи органів. Для цього досить дотримуватися ряду нескладних рекомендацій:

 1. Постійно споживати в їжу вітаміни А (морква, яловича печінка, болгарський перець), С (цитрусові, яблука, шипшина), D (жовтки, лосось, сардини), Е (рослинні олії, насіння, горіхи), кальцій (молочні продукти, бобові , листова зелень), а також чорницю, сприяє виробленню пігменту родопсину.
 2. Проходити курси вітамінотерапії один раз на рік.
 3. Робити зарядку для очей. Саме ослаблення м’язів стає однією з основних причин того, через що погіршується зір.
 4. Працювати за комп’ютером по 2 години з перервами на 15 хвилин.
 5. Носити окуляри, що захищають очі від синього спектра при контакті з гаджетами.

Незалежно від того, наскільки ясну і чітку картинку відображають очі, важливо проходити щорічне обстеження у офтальмолога. Це допоможе виявити і усунути можливу проблему на початковій стадії, поки вона не переросла в серйозне захворювання.